Lekarz

Medycyna naturalna wsparciem dla medycyny tradycyjnej czy niebezpiecznym trendem?

Obserwując z uwagą toczącą się dyskusję publiczną na temat zdrowia i generalnie pojętej medycyny można dostrzec coraz bardziej słyszalny głos entuzjastów medycyny naturalnej. Czym dokładnie ona jest i jaka jest jej skuteczność?

Pod tym hasłem można wypunktować takie rzeczy, jak leczenie alternatywne, ziołolecznictwo, apiterapia, aromaterapia, bioenergoterapia i wiele innych. Przeznaczeniem medycyny naturalnej jest zapobieganie schorzeniom, wzmacnianie ogólnej odporności czy poprawy samopoczucia. Jej fundamentem są dość niekonwencjonalne metody w stosunku do zwykłej medycyny, których główną zasadą jest "nie szkodzić".

image

Na wstępie warto powiedzieć, że chęć skorzystania z którejkolwiek z tych metod powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym. Doktor przede wszystkim doradzi co do skuteczności ewentualnego leczenia i możliwych powikłań. Czy medycyna naturalna jest skuteczna? To zależy. Oczywiście odpowiednio stosowana jest w stanie pomóc na przykład poprzez poprawę samopoczucia psychicznego, co również jest niezwykle ważne w procesie leczenia. Dodatkowo dochodzi zaopatrzenie organizmu w niezbędne witaminy i minerały, dzięki czemu rzeczywiście medycyna naturalna potrafi być użyteczna.

Niefortunnie bywa Lekarz ona postrzegana jako zupełna alternatywa dla medycyny tradycyjnej, która jest całkowicie odrzucana przez niektóre osoby. Warto mieć świadomość, że medycyna naturalna nigdy nie zastąpi porady dyplomowanego lekarza i nie ma możliwości za jej pomocą wyleczyć poważnych chorób, takich jak choroby serca, choroby o podłożu neurologicznym i wielu innych. Jest w stanie wspomagać proces leczenia, jednak nie ma możliwości, aby skutecznie zastąpiła setki lat dorobku naukowego, który z powodzeniem wykorzystywany jest w normalnej medycynie.